Uczniowie III klasy Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w dniu 2 lutego 2017 r. zwiedzili miejsce pamięci, były nazistowski obóz zagłady KL Auschwitz-Birkenau.
Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa.Utworzony został przez Niemców w połowie 1940r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień.Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940r. z więzienia w Tarnowie.Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych.Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków
„Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.Ocenia się, że w KL Auschwitz – Birkenau zostało zamordowanych w bestialski sposób 1,1 – 1,4 miliona ludzi.
Prawie czterogodzinne zwiedzanie przybliżyło uczniom historię obozu, uświadomiło cele nazistowskiej polityki eksterminacji Żydów i pozwoliło zrozumieć okrucieństwo obozowego życia.Szczególnych przeżyć dostarczyło zwiedzanie podziemi bloku nr 11, gdzie zginął św.Maksymilian Kolbe.Chwile spędzone przy Ścianie Straceń na długo pozostaną w pamięci.W drugiej części zwiedzania uczniowie przeszli drogą śmierci prowadzącą do ruin krematoriów w obozie Birkenau.
Utrzymywanie w świadomości młodzieży pamięci o tamtych wydarzeniach nabiera teraz dodatkowego znaczenia z uwagi na ignorancję światowych mediów, które często używają określeń „polskie obozy zagłady”.